Metsa- ja aiatehnika müük & hooldus

Kuidas hooldada hekki?

 

hekihooldus

 

Hekihoolduse ABC

 

Hekihooldus

Hekil võib olla erinev eesmärk- krundi piiritlemine, tuulekaitse või siis hoopiski dekoratiivne eesmärk.
Iga hekk, olenemata sellest, mis otstarbeks ta on istutatud, vajab hooldust. Seega võib öelda hekilõikur on peaaegu kohustuslik tööriist heki olemasolul ja uue heki rajamisel.

 

Lehtpuu-ja okaspuuhekid vajad mõnevõrra erinevat hooldust.

Tiheda lehtpuuheki saamiseks tuleb seda pügama hakata kohe pärast istutamist. Igal aastal lastakse kasvada kuni 20 sentimeetrit juurde ning ülejäänud kasvud tuleb nööri järgi maha lõigata ja niiviisi igal aastal. Koheselt tuleb hakata ka külgi pügama, et hekkmaksimaalse tiheduse saavutaks. Üldine soovitus on pügada hekk trapetsikujuliselt, et ka alumised oksad saaksid piisavalt päikest. Okaspuuhekke kasvatatakse teisiti. Latvu kasvatatakse seni, kuni hekk on saavutanud soovitud kõrguse. Küll aga tuleb heki tiheduse saavutamiseks hakata selle külgi pügama juba teisel aastal. Nii lehtpuu-kui okaspuuheki jaoks on piisav pügada seda kord aastas. Ülipüüdlik omanik võib teha seda loomulikult ka kahel korral aastas- siis on parimaks ajaks aprill ja august.

Üheks asendamatuks abiliseks heki pügamise juures võib ehk veidi üllatuslikult olla seesugune tööriist nagu lehepuhur. Lehepuhuriga saab heki kenasti läbi puhuda, et eemaldada heki seest pärast pügamist sinna jäänud lahtised oksad ja kuivanud lehed. See on hea heki üldisele tervisele ja tagab ka hekile esteetiliselt kena väljanägemise.

 

Siiski on olemas hekke, mis ei vaja otseselt pügamist, seda juhul, kui soovitaksegi vaid nautida õiteilu. Seesugusteks hekkideks võivad olla näiteks sireli või viirpuuhekk. Siiski tuleb ka neid hekke hooldada ja harvendada, eemaldada vanad ja mitteõitsvad oksad. Sellise töö puhul on hekilõikuri kõrval abi oksasaest.

 

Hekilõikurid võivad olla bensiinimootoriga, elektrilised või akuga. Just viimati mainitud on aasta aastalt üha suuremat populaarsust võitmas. Husqvarna moodsad akuga hekilõikurid on tugevad, kerged, tähelepanuväärselt vaiksed ja peaaegu vibratsioonivabad. Kõik Husqvarna akutooted kasutavad sama akut ja laadijat. Soetades ühe akutööriista koos aku ja laadijaga, saab järgmise masina juba ilma nendeta osta ja niiviisi raha säästa. Lisaks koduaias kasutamisele sobivad akuga hekilõikurid kasutamiseks ka avalikus ruumis ja müratundlikes piirkondades nagu haiglate, lasteaedade, koolide ümbrus ja linnapargid.

 

Kõige soodsamad on elektrilised hekilõikurid. Need on küll kerged ja käepärased, kuid samas voolujuhe piirab oluliselt liikumisvabadust. Seega tuleks neid eelistada väiksemate hekkide puhul. Bensiinimootoriga masinad on võimsamad, kuid üldjuhul selle võrra ka raskemad ja veidi kallimast hinnaklassist. Kõige mugavamad ja suurt populaarsust võitmas on akuga hekilõikurid-need on kerged ja käivituvad väga kergesti, seega esmaseks valikuks ka naisterahvastele. Soetades juurde lisaaku on võimalik akumasinaga töötada tunde järjest. Olenemata hekilõikuri tüübist on oluline soetada tuntud kaubamärgi masin usaldusväärsest ostukohast. See annab kindluse, et tööriist teenib kasutajat aastaid ja tagatud on ka hilisem järelteenindus. Reginett müüb ja hooldab kvaliteetseid HusqvarnaGardena,Shindaiwa, EGO ja Stiga hekilõikureid.

 

Hekilõikurit valides on oluline silmas pidada, et masina võimsus vastaks hooldatava heki iseloomule. Ülekasvanud tugeva okstega heki kallale pole mõtet minna väikse võimsusega masinaga. Sellisel puhul on ehk asjakohane kasutada hoopis kettsaagi. Kõige sobivaima masina oskab igal konkreetsel juhul soovitada kogemustega müügiekspert, seega on mõistlik alati julgelt nõu küsida!

 

Hekilõikuril on liikuvad lõiketerad, seega tuleb selle masinaga töötades olla hoolas ja tähelepanelik. Töötava masinaga hooletult ringi käies võib tekitada raskeid vigastusi. Samuti on oluline meeles pidada, et pikaajaline müra võib tekitada kuulmiskahjustusi. Pikemal töötamisel tuleks seega alati kanda heakskiidetud kõrvaklappe. Et vale kasutamise korral võib tegu olla väga ohtliku tööriistaga, ei tohiks lapsed sellega omapead töötada! Seega ettevaatlikkus eelkõige. Meeles tasub pidada, et hekki on soovitav pügada kuiva ilmaga.

Hekilõikur vajab hooldust nagu iga teinegi tööriist. Meie esmaseks hooldussoovituseks kodustes tingimustes on hekilõikuri terad määrida enne ja pärast masina kasutamist spetsiaalse puhastusainega. See puhastab tera vaigust ja prahist jms ning tagab et hekilõikuri terad töötavad vabalt ja ei hakka roostetama. Bensiinimootoriga masina puhul on oluline regulaarselt kontrollida ja vajadusel puhastada õhufiltrit. Iga hoolas omanik viib oma hekilõikuri vähemasti kord aasta jooksul volitatud hooldekotta, kus masin saab spetsialisti käe all vajaliku kontrolli ja hoolduse. Meie pikajalaise kogemuse põhjal võib öelda, et kliendid tunnevad suurt huvi hooldusküsimuste ja järelteeninduse vastu. Meie spetsialistid on alati rõõmuga valmis vastama.