Metsa- ja aiatehnika müük & hooldus

Kauni muruvaiba saladus

MIS ON MURU?

Muru on tihe ja madal heintaimedest koosnev ja sageli niidetav ühtlane taimkate. Muru on üks aedade ja parkide levinumaid haljastuselemente. Muru kasutatakse ka mitmesuguste spordiväljakute kattena.Muru võib olla kas külvatud või poollooduslik. Viimane kujuneb looduslikult levinud rohustu regulaarsel (kord kuus või sagedamini) niitmisel.Eestis levinumad külvatud murudel kasutatavad liigid on valge kastehein, erinevad nurmikad ja aruheinad, inglise raihein ning valge ristik.Subtroopilistel ja troopilistel aladel kasutatakse murutaimena tihti näiteks longus pühvliheina./ Vikipedia

kaunis muru

MIDA KEVADEL ILUSA MURU HEAKS ETTE VÕTTA?

-Esimeseks kohustuslikuks tööks, mida kevadel ette võtta tuleks, on murupinna üleriisumine. Riisumine aitab kobestada ja õhustada murupinda, eemaldada vana kulu ja sügisesed lehed. Noore muru puhul tuleb rehitsemisega olla ettevaatlik, et õrna muru mitte vigastada!

– Laiali tuleks ajada mutimullahunnikud. Lohkude täitmiseks on sobivaim liiva-komposti segu. Suuremate kühmude tasandamiseks aga on mõistlik teha muru sisse ristlõige, tõsta servad üles ja seejärel eemaldada üleliigne muld. Siis veidi tasandada ja ääred taas korralikult kinni vajutada. Kuiva maapinna puhul tuleks seda kohta kindlasti ka kasta.

– Kahjustunud muru taastamiseks tuleb teha uus külv. Eelnevalt on vaja pind kobestada, tasaseks rehitseda, külvata muruseeme, kasta korralikult ja kunu muru tärkamiseni katta kilega.

– Kevadisel ajal, mil maa on veel märg ja tahenemata, tuleks hoiduda muru liigsest tallamisest. Nii väldid õrna murupinna lõhkumist.

– Niisket ja rasket mullkihti saab õhurikkamaks, kui sinna peale laotada mõne sentimeetrine liivakiht.

– Võilillede, ohakate ja teiste tüütute umbrohtude tõrjumisega tuleb alustada niipea, kui need tärkavad. Väiksematelt pindadelt saab neid edukalt eemaldada käsitsi kaevates. Väga heaks abimeheks on seesuguse ettevõtmise juures spestiaalne umbrohunapsik. Sellise tööriista leiab nt Fiskarsi tootevalikust.

muruhooldus

MURU SAMBLAVABAKS!

Sammal hakkab murus levima siis, kui kasvutingimused on kõrreliste jaoks ebasobivaks muutunud.

Sammal saab muru üle võitu siis kui:

* Kasvukoht on liiga varjuline nt suurte puude all.

* Muld on liiga niiske. 

* Muld on liiga happeline.

* Muru pole pikka aega väetatud ja sellest on tekkinud toiteainete vaegus. Eelkõige soodustab sambla levikut kaaliumi vähesus mullas.

* Muru niitmine liiga madalalt. Soovitav niitmiskõrgus on vähemasti 3,5 cm. Põuasel ajal, kevadel ja varjulistes kasvukohtades on mõistlik niidukõrgus 1-2 cm kõrgemgi. 

VAJALIKUD SAMMUD SAMBLAST VABANEMISEKS?

Muru happeliseks muutumist saab ära hoida järjepideva lupjamisega paari-kolme aasta tagant. Soovitav kogus lupja on 5kg/100 m2. Lupjamise puhul peaks kindlasti jälgima et lupjamise ja väetamise vahele jääks umbes kaks nädalat!

Murupind vajab paar korda aastas õhustamist. Lihtsaim vahend selleks on tavaline aiahark, millega saab teha kergelt murusse auke. Mugavamad ja efektiivsemad on aga spetsiaalsed masinad-muruõhustajad. Neid on saadaval nii elekri-kui bensiinimootoriga. Elektrimootoriga masinad sobivad eelkõige väiksematesse aedadesse. Bensiinimootoriga mudelid seevastu saavad õhustamistööga hakkama ka suurte pindade puhul. Päris suurtele muruplatsidele on mõeldud seesuguded samblaeemaldajad ja õhustajad, mida saab kasutada murutraktorite ja raiderite haakes.

Viimaste aastate huvitav ja korduvalt kinnitust leidnud tähelepanek on, et sambla vastu murupindadel aitab väga hästi aias ringi liikuv Husqvarna Automower robotniiduk!

robotniiduk reginett